Kültür ve Turizm

1.Metropolis Örenyeri

Metropolis Antik Kenti, İzmir ili, Torbalı ilçesi sınırlarında Yeniköy’de bir tepenin üzerinde yer almaktadır. Arkeolojik kazılarda çok sayıda pişmiş toprak Ana Tanrıça heykelciği bulunmuştur. Arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda bulunan seramik parçaları burada Erken Tunç Çağı ve Orta Tunç Çağı’nın yaşandığını işaret eder. M.Ö. 2. yüzyılda tiyatro, bouleuterion ve stoa gibi anıtsal yapılar inşa edilmiştir.

2.Nif Dağı Kazısı

Nif (Olympos) Dağı, İzmir Körfezi’nin doğusunda, Kemalpaşa, Torbalı ve Buca ilçelerinin ortak sınırları çevresinde konumlanır.

2006 yılında Birinci Derece Arkeolojik sit ilân edilen Karamattepe, Ballıcaoluk, Dağkızılca ve Başpınar mevkilerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Üniversitesi adına Prof. Dr. Elif Tül Tulunay başkanlığında ilk kazılara başlanmıştır.

3.KEY Otomobil Müzesi

Torbalı’daki önemli kültürel alanlardan biri de KEY Otomobil Müzesi’dir. E. Özgörkey Grubu İcra Kurulu Başkanı Murat Özgörkey ile İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Özgörkey’in koleksiyonerlik ruhundan doğan müze 7.000 metrekare alana kuruludur. Türkiye’nin yanı sıra dünyanın dört bir yanından 2001 yılından beri titizlikle bir araya getirilen parçalarla oluşmuş farklı koleksiyonlar sergilenmektedir. KEY Müzesi bünyesinde 1886’da üretilen ilk otomobilden günümüze kadar otomobil dünyasının tarihine ışık tutan 130 otomobil, 40 motosiklet, 2550 model otomobil, otomobil kültürünü içeren eşarp ve maskotlar sergilenmektedir.

4.Arkas Bağları (Mahzen)

Lucien Arkas Bağları, İzmir Torbalı’da 1.168 dönümlük bir arazide Türkiye’nin en büyük tek parsel organik bağı olarak kuruldu. Yapılan toprak ve iklim analizleri sonucunda, Avrupa’dan temin edilen fidanlar özel klimalı vasıtalar ile Lucien Arkas Bağları’na sevk edilmiştir. Ege’nin toprak ve iklim koşullarına en iyi uyum sağlayacağı düşünülen ve bazıları bugüne kadar Türkiye’de hiç yetiştirilmemiş olan Tempranillo, Chenin Blanc, Viognier, Marselan, Ugni Blanc, Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay ve Misket gibi şaraplık üzüm çeşitlerinin Lucien Arkas Bağları’nda dikilmesine karar verilmiştir.

5.Efes Antik Kenti

Torbalı’ya 38 km. uzaklıkta olan ve Dünya Miras Listesine alınan “Efes” Dünya Miras alanı; Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Camii, Artemision), Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi olmak üzere dört bileşenden oluşmaktadır. Antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan Efes, tarih öncesi dönemden başlayarak Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemleri boyunca yaklaşık 9000 yıl kesintisiz yerleşim görmüş ve tarihinin tüm aşamalarında çok önemli bir liman kenti ve kültürel ve ticari merkez olmuştur.

6.Meryem Ana Evi

Torbalı’ya 44 km. uzaklıktaki Meryemana Evi, Bülbül Dağı’nın üzerinde bulunmaktadır. İsa’nın ölümünden 4 ya da 6 yıl sonra, St. John’ın Meryem Ana’yı Efes’e getirdiği bilinmektedir. 1891 yılında Lazarist papazlar, Alman rahibe A. Katherina Emerich’in rüyası üzerine, Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği evin, araştırmalar sonunda bu yer olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Bu olay Hıristiyanlık dünyasında yepyeni bir keşif olmuş ve din alemine ışık tutmuştur. Haç planlı ve kubbeli olan bu yapı daha sonra restore edilmiştir. Müslümanlarca da kutsal sayılan evde, Papa VI. Paul’un 1967’deki ziyaretinden sonra, her yıl ağustos ayının 15. gününde ayinler düzenlenmekte ve bu ayinler büyük ilgi görmektedir.