Sosyal Projeler

1.Yalnız Değilsiniz Faaliyeti

Ağır derecede engelli bireylere maddi ve manevi destek vererek onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek amacıyla hazırlanan faaliyet, Torbalı’nın merkez mahallelerinde uygulanmaktadır.

Faaliyet çerçevesinde TOSEP tarafından tespit edilen ağır derecede engelli bireyler yine TOSEP tarafından belirlenen kamu kurumlarına ve/veya STK’lara emanet edilmektedir.

Engelli bireylere ziyaretlerin düzenlenmesi, ziyaret için gerekli hazırlıkların yapılması ve yapılan tüm çalışmaların tutanak/rapor haline getirilmesi ilgili (emanet edilen) kamu kurumu ve/veya STK tarafından yapılmaktadır.

Faaliyette Yer Alan Kamu Kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşları:

 1. Cengiz Topel İlkokulu Müdürlüğü
 2. Cengiz Topel Ortaokulu Müdürlüğü
 3. Cumhuriyet İlkokulu Müdürlüğü
 4. Cumhuriyet İlkokulu Müdürlüğü
 5. Çetineller Ortaokulu Müdürlüğü
 6. Fatih İlkokulu Müdürlüğü
 7. Fatih Ortaokulu Müdürlüğü
 8. Kazımpaşa İlkokulu Müdürlüğü
 9. Mustafa Çoban İlkokulu Müdürlüğü
 10. Mustafa Çoban Ortaokulu Müdürlüğü
 11. Serdar Genç Okul Müdürlüğü
 12. Şehit Çavuş Haydar Arda Erertingi İlkokulu Müdürlüğü
 13. Şehit Çavuş Haydar Arda Erertingi Ortaokulu Müdürlüğü
 14. 80. Yıl Ticaret Odası İlkokulu Müdürlüğü
 15. 80. Yıl Ticaret Odası Ortaokulu Müdürlüğü
 16. 7 Eylül İlkokulu Müdürlüğü
 17. Torbalı Beşiktaşlılar Derneği 

 

2.Yalnız Değilsiniz Faaliyeti – 2 (Dış Mahalleler) Ağır derecede engelli bireylere maddi ve manevi destek vererek onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek amacıyla hazırlanan faaliyet, Torbalı’nın dış mahallelerinde uygulanmaktadır.

Faaliyette Yer Alan Kamu Kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşları:

 1. Torbalı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 2. Dokuz Eylül Üniversitesi Torbalı Meslek Yüksek Okulu
 3. Torbalı Devlet Hastanesi
 4. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
 5. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
 6. İlçe Müftülüğü
 7. İlçe Sağlık Müdürlüğü
 8. İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Torbalı Hizmet Merkezi
 9. Torbalı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü
 10. Torbalı Sosyal Güvenlik Merkezi

 

 

3.Geleceğine Sahip Çık Projesi – 1 (Çaybaşı Mahallesi)

Sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenleyerek gençlerin zararlı alışkanlıklardan korunmasını sağlamak amacıyla hazırlanan projeden 80. Yıl Çaybaşı Ortaokulu Okul Müdürlüğü tarafından tespit edilen 25 öğrenci ve aileleri yararlandırılmaktadır. Projenin koordinasyon ve yönetimi İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

 

4.Geleceğine Sahip Çık Projesi – 2 (Yazıbaşı Mahallesi)

Sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenleyerek gençlerin zararlı alışkanlıklardan korunmasını sağlamak amacıyla hazırlanan projeden Yazıbaşı Uluğbey Ortaokulu Okul Müdürlüğü tarafından tespit edilen 25 öğrenci ve aileleri yararlandırılmaktadır. Projenin koordinasyon ve yönetimi İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yapılmaktadır.

Geleceğine Sahip Çık Projelerinde proje yararlanıcısı öğrencilerin katılım sağlayabileceği Kamu Kurumu ziyaretleri, sinema, tiyatro vb. kültürel etkinlikler, müze ziyaretleri, spor etkinliklerine katılım faaliyetleri düzenlenmektedir. Proje sonunda yararlanıcı öğrencilerin kişisel durumlarındaki farklılıklar rehber öğretmenleri tarafından raporlanacaktır.

 

5.Geleceğine Sahip Çık – 3 (Atatürk Mahallesi) 

Bağımlılıkla mücadele kapsamında sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenleyerek gençlerin zararlı alışkanlıklardan korunmasını sağlamak ve yabancı uyruklu gençlerin okuluna, ilçemize ve ülkemize uyum sağlamasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Projeden, Okul Müdürlüğü tarafından tespit edilecek yirmi (20) T.C. uyruklu ve beş (5) yabancı uyruklu dezavantajlı (sosyal uyum sorunu ve zararlı alışkanlığı (bağımlılığı) olan) Şehit Çavuş Haydar Arda Erertingi Ortaokulu öğrencisi ve aileleri faydalanmaktadır. Projenin koordinasyon ve yönetimi İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.


6.Geleceğine Sahip Çık – 4 (Subaşı Mahallesi)

Bağımlılıkla mücadele kapsamında sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenleyerek gençlerin zararlı alışkanlıklardan korunmasını sağlamak ve yabancı uyruklu gençlerin okuluna, ilçemize ve ülkemize uyum sağlamasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Projeden, Okul Müdürlüğü tarafından tespit edilecek yirmi (20) T.C. uyruklu ve beş (5) yabancı uyruklu dezavantajlı (sosyal uyum sorunu ve zararlı alışkanlığı (bağımlılığı) olan) Subaşı Ortaokulu öğrencisi ve aileleri faydalanacaktır. Projenin koordinasyon ve yönetimi İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yapılmaktadır. Proje çerçevesinde Subaşı Ortaokulu tarafından tespit edilecek yirmi (20) T.C. uyruklu ve beş (5) yabancı uyruklu dezavantajlı öğrenci ve ailesi için sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler düzenlenecektir. (Düzenlenecek sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin maliyet hesaplaması ve finansmanı İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yapılıp sağlanacaktır.)

 

 

7.Kitap Hayattır Faaliyeti

Faaliyetin konusu; faaliyet kapsamındaki okullarımızda öğrencilerimizle birlikte belirli bir gün/saatte kitap okuyup kitap okumanın önemi ve anlamı üzerine farkındalık oluşturacak sohbetler yaparak öğrencilerimizin kitap okuma bilinci ve alışkanlığı kazanmalarını sağlamaktır. Amacı ise öğrencilerimizin kitap okuma bilinci ve alışkanlığı kazanmalarını sağlamak ve oluşturulacak farkındalıkla kitap okumanın önemini tüm insanlarımıza duyurmaktır. Torbalı Kaymakamlığınca hazırlanan 2019 Yılı Bağımlılıkla Mücadele Eylem Planı kapsamında yer alan faaliyette gerekçe olarak günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile çocuk ve gençlerin teknolojik ürünlerle geçirdiği zaman süresinin giderek artması, teknoloji (internet) bağımlılığının günümüzde yaygınlaşması ve kitap okuma oranının azalması gösterilmiştir. Faaliyet, Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği on (10) okulda uygulanmaktadır. Faaliyetin koordinasyon ve yönetimi Torbalı Kaymakamlığı Sosyal Etüt ve Proje Merkezi (TOSEP) tarafından yapılmaktadır.